Novinky plnokrevného Adobe Acrobat X

Autor: Jiří Plíštil 24. října 2010 22:29

Michal Metlička z Adobe na svém blogu představil novinky Adobe Reader, já se zase pokusím představit plnokrevný Adobe Acrobat. Bezpochyby se mi zde nepodaří představit všechny novinky, protože Acrobat je zaměřen hned na několik různých oborů.

Podobně jako Reader, tak i Acrobat se dočkal zjednodušeného rozhraní. Všechny ikonky jsou naprosto nové, i když podle mě nezapadají ani do jednoho z operačních systémů, s kterými pracuji. To je ale spíš jen subjektivní názor.

Podobně jako u Readeru, tak i u Acrobatu byly veškeré nástroje přesunuty do pravého sloupce. Když jsem asi před půl rokem dostal jednu z prvních testovacích verzí, která ani ještě nebyla opatřena ikonkami, pojala mě docela hrůza. Nedovedl jsem si představit, že veškeré nástroje budou v panelu po pravé straně. Dnes už vidím, že toto rozhodnutí Adobe bylo dobré, tedy alespoň pro mě. Přístup k jednotlivým nástrojům je rozhodně rychlejší a při dnešních širokoúhlých monitorech neubírá v podstatě žádný prostor určený pro samotný dokument. Jedinou škodou je, že nelze tento panel přesunout na levou stranu, i když mě osobně to nevadí.

Nově je možné do horní nástrojové lišty si nadefinovat nástroje, které nejčastěji používáte. Pokud se nepletu, tak v předchozích verzích bylo možné přidat jen celé skupiny nástrojů se všemi ikonkami.

Potěšující je i čtecí režim, který je podobný jako v Preview na MacOSX. Pomocí ikonky v horním panelu je tak možné odstranit veškeré nástroje a horní menu, pro čtení PDF dokumentu zůstane celé okno, což je velmi příjemné. Pro přepnutí zpět je pak možné vyvolat pomocí myši zjednodušený panel, který se nachází ve spodní části okna.

Akce, zjednodušení častých úkonů

Pro zrychlení často opakovaných úkonů přibyla možnost vytváření vlastních akcí. Několik základních akcí je již nadefinováno, další si pak podle libosti můžete připravit. Voleb pro vytváření akcí je opravdu mnoho a věřím, že si každý z nabízených možností vybere.

Vylepšené exporty

Adobe neuvěřitelně zapracovalo a dotáhlo exporty téměř do dokonalosti. Export minimálně do Microsoft Wordu se snaží ponechat rozložení dokumentu stejné jako je v PDF dokumentu. Tímto asi Adobe zasadilo nemalou ránu drobným výrobcům, kteří se specializují na vývoj jednoúčelových prográmků pro převod PDF do formátů Microsoft Office. Pro ukázku jsem si vybral jeden článek Jana Tippmana (doufám, že se na mě nebude zlobit), který jsem převedl do formátu Microsoft Word. Oba soubory jak PDF, tak DOCX jsou níže ke stažení.

Sdílení souborů

Pomocí služby Adobe SendNow, bude možné sdílet soubory. Tato služba bude dostupná jak z Readeru, tak i z Acrobatu. Bohužel služba bude spuštěna až v listopadu, takže jsem ji nemohl nijak vyzkoušet. Z Acrobatu však bylo možné vyčíst alespoň nějaké informace. K dispozici by mělo být k dispozici 500 MB prostoru, každý soubor bude moci být 100x stažen a po sedmi dnech bude automaticky smazán. Pro přístup ke službě bude možno využít již stávající účet u Adobe.

Novinek je samozřejmě daleko více, např. lepší integrace Microsoft SharePoint, vylepšení tvorby formulářů a podobně. Na obsáhnutí všech by bylo potřeba několika článků, jeden na to určitě nestačí. Znovu tedy nabízím možnost se dotázat na cokoliv co se týká nového Acrobatu X.


Reklama

Komentáře (1) -

Zbyněk Grygar
26. 10. 2010 3:21:10 #

Jestli můžu prosit tak mě zajímá vše ohledně převodu ze skeneru . Novinky kolem clearscan  možnosti a ukázky škálovatelné komprese. Hlavně zachování co největší kvality při co nejmenším souboru.

Napadá  mě třebas možnost ruční upravy oblastí při výběru mixovaného dokumentu.

A spousta věcí které se této tématiky týkají.

Díky

Komentáře jsou uzavřeny

Reklama

 

Poslední komentáře

RSS komentářů

Přihlášení